Panasonic Industrial Automation Sales AKT4B1112031
AKT4B1112031 picture photo
Mfg. Part Number
AKT4B1112031
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
KT4 BLACK COVER
Datasheet Download
AKT4B1112031.pdf
Availability of AKT4B1112031
QUANTITY
AKT4B1112031 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT4B1112031
Internal Part NumberEIS-AKT4B1112031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT4B
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsModbus, RS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT4B1112031
Related LinksAKT4B1, AKT4B1112031 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT4B1112031 Details Description
Related parts for AKT4B1112031
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 67MM datasheet.pdf