Panasonic Industrial Automation Sales AKT4B2131201
AKT4B2131201 picture photo
Mfg. Part Number
AKT4B2131201
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
KT4 BLACK COVER
Datasheet Download
AKT4B2131201.pdf
Availability of AKT4B2131201
QUANTITY
AKT4B2131201 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT4B2131201
Internal Part NumberEIS-AKT4B2131201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT4B
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay, Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsModbus, RS-485
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT4B2131201
Related LinksAKT4B2, AKT4B2131201 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT4B2131201 Details Description
Related parts for AKT4B2131201
TERM BLOCK 35MM DIN MULTLEVEL BG datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 91K OHM 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 25A datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 9POS SMD datasheet.pdf