Panasonic Industrial Automation Sales AKT4H111200
AKT4H111200 picture photo
Mfg. Part Number
AKT4H111200
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT4H111200.pdf
Availability of AKT4H111200
QUANTITY
AKT4H111200 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT4H111200
Internal Part NumberEIS-AKT4H111200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT4H
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT4H111200
Related LinksAKT4H, AKT4H111200 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT4H111200 Details Description
Related parts for AKT4H111200
RES SMD 0.3 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .600 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULT RS-232 DRV/REC 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC ERM/LRA HAPTIC DRIVER 9DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS datasheet.pdf