Panasonic Industrial Automation Sales AKT4H2111201
AKT4H2111201 picture photo
Mfg. Part Number
AKT4H2111201
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
AKT4H2111201.pdf
Availability of AKT4H2111201
QUANTITY
AKT4H2111201 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT4H2111201
Internal Part NumberEIS-AKT4H2111201
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT4H2111201
Related LinksAKT4H2, AKT4H2111201 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT4H2111201 Details Description
Related parts for AKT4H2111201
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
VHDCI CONNECTOR datasheet.pdf
TRANS 4PNP DARL 120V 4A 10-SIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.32MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf