TDK Corporation C1608C0G1H360J
C1608C0G1H360J picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H360J
Brief Description
CAP CER 36PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H360J.pdf
Availability of C1608C0G1H360J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608C0G1H360J Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H360J
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H360J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H360J
Related LinksC1608C0, C1608C0G1H360J Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H360J Details Description
Related parts for C1608C0G1H360J
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS R/A datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS SKT datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf