Panasonic Industrial Automation Sales AKT71111021
AKT71111021 picture photo
Mfg. Part Number
AKT71111021
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT
Datasheet Download
AKT71111021.pdf
Availability of AKT71111021
QUANTITY
AKT71111021 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT71111021
Internal Part NumberEIS-AKT71111021
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT7
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay, Solid State (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.291" (7.40mm), 0.291" (7.40mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT71111021
Related LinksAKT71, AKT71111021 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT71111021 Details Description
Related parts for AKT71111021
REGULATOR SWITCH 5VDC 0.5A SIP datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 40A SCREW TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
ATTENUATOR QMA 6GHZ 50OHM 10DB datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf