Panasonic Industrial Automation Sales AKT7212100
AKT7212100 picture photo
Mfg. Part Number
AKT7212100
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL
Datasheet Download
AKT7212100.pdf
Availability of AKT7212100
QUANTITY
AKT7212100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT7212100
Internal Part NumberEIS-AKT7212100
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT7
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeSolid State, Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.291" (7.40mm), 0.291" (7.40mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout Dimensions-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT7212100
Related LinksAKT72, AKT7212100 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT7212100 Details Description
Related parts for AKT7212100
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC Z8PLUS MCU OTP 1K 18SOIC datasheet.pdf
TAG MARKER 12X5MM WHT 720/BX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR 8-DFN datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
IC MIXER 1.2-2GHZ DWNCONV 36TQFN datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 46MM datasheet.pdf