Panasonic Industrial Automation Sales AKT72121001
AKT72121001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT72121001
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL
Datasheet Download
AKT72121001.pdf
Availability of AKT72121001
QUANTITY
AKT72121001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT72121001
Internal Part NumberEIS-AKT72121001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT7
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeSolid State, Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.291" (7.40mm), 0.291" (7.40mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout Dimensions-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT72121001
Related LinksAKT72, AKT72121001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT72121001 Details Description
Related parts for AKT72121001
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DGTL PWR CTRLR 64VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 7.9A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
IC CLOCK CK505/410M INTEL 72QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE PLASTIC 7.69" datasheet.pdf
OPT TXRX 1550NM 11.31GB SFP+ LC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 24V 19.2W datasheet.pdf