Panasonic Industrial Automation Sales AKT8111204
AKT8111204 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8111204
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT8111204.pdf
Availability of AKT8111204
QUANTITY
AKT8111204 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8111204
Internal Part NumberEIS-AKT8111204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8111204
Related LinksAKT81, AKT8111204 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8111204 Details Description
Related parts for AKT8111204
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 32VAC 35VDC 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 120V 19FT CABLE datasheet.pdf
HEAVY DUTY TIE 8.9"L 120LB NAT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SMT GOLD datasheet.pdf
OSC XO 3.5795MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED CCT 5000K PLCC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf