Panasonic Industrial Automation Sales AKT81121001
AKT81121001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT81121001
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Datasheet Download
AKT81121001.pdf
Availability of AKT81121001
QUANTITY
AKT81121001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT81121001
Internal Part NumberEIS-AKT81121001
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay, Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT81121001
Related LinksAKT81, AKT81121001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT81121001 Details Description
Related parts for AKT81121001
INTERFACE CBL ELCO FEMALE LEFT datasheet.pdf
FMC XM104 CONNECTIVITY CARD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/RED DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 368K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.669K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf