Panasonic Industrial Automation Sales AKT8112110
AKT8112110 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8112110
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Datasheet Download
AKT8112110.pdf
Availability of AKT8112110
QUANTITY
AKT8112110 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8112110
Internal Part NumberEIS-AKT8112110
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8112110
Related LinksAKT81, AKT8112110 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8112110 Details Description
Related parts for AKT8112110
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 1" datasheet.pdf
LOCK NUT 1.969" POLYAMIDE M40 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.1A 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf