Panasonic Industrial Automation Sales AKT82112041
AKT82112041 picture photo
Mfg. Part Number
AKT82112041
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V
Datasheet Download
AKT82112041.pdf
Availability of AKT82112041
QUANTITY
AKT82112041 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT82112041
Internal Part NumberEIS-AKT82112041
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (3)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT82112041
Related LinksAKT82, AKT82112041 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT82112041 Details Description
Related parts for AKT82112041
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 230V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf