Panasonic Industrial Automation Sales AKT8212104
AKT8212104 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8212104
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
AKT8212104.pdf
Availability of AKT8212104
QUANTITY
AKT8212104 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8212104
Internal Part NumberEIS-AKT8212104
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesHeater Fault Detection
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8212104
Related LinksAKT82, AKT8212104 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8212104 Details Description
Related parts for AKT8212104
JUMPER-H1507TR/A3049G/X 4" datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 5.5A 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC RF TX SUB-1GHZ 20VQFN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 42POS .23M datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC CMEMS 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf