AVX Corporation AL12B28N0GTR
AL12B28N0GTR picture photo
Mfg. Part Number
AL12B28N0GTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 28NH 4A 6 MOHM SMD
Datasheet Download
AL12B28N0GTR.pdf
Availability of AL12B28N0GTR
QUANTITY
AL12B28N0GTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AL12B28N0GTR
Internal Part NumberEIS-AL12B28N0GTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAir Core Inductors
Featured Product Toroidal Air Core RF and Square Air Core Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance28nH
Tolerance±2%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq105 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.120" W (6.86mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.18mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AL12B28N0GTR
Related LinksAL12B2, AL12B28N0GTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
AL12B28N0GTR Details Description
Related parts for AL12B28N0GTR
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.6/1.1V 10TMLF datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 98A MAX247 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618SM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 350 V datasheet.pdf