KEMET ALC10A681EL550
ALC10A681EL550 picture photo
Mfg. Part Number
ALC10A681EL550
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 550V SNAP-IN
Datasheet Download
ALC10A681EL550.pdf
Availability of ALC10A681EL550
QUANTITY
ALC10A681EL550 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALC10A681EL550
Internal Part NumberEIS-ALC10A681EL550
Featured ProductSnap-In Capacitors
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALC10
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating550V
ESR (Equivalent Series Resistance)514 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.87A
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALC10A681EL550
Related LinksALC10A6, ALC10A681EL550 Datasheet, KEMET Distributor
ALC10A681EL550 Details Description
Related parts for ALC10A681EL550
CONN HEADER 9POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
RACK STEEL 36X23X56.3 BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 14 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 158VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 300VAC AXIAL datasheet.pdf