Artesyn Embedded Technologies ALD11G48N-SL
ALD11G48N-SL picture photo
Mfg. Part Number
ALD11G48N-SL
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 35W
Datasheet Download
ALD11G48N-SL.pdf
Availability of ALD11G48N-SL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALD11G48N-SL Order Process
Ship out your order
Specifications of ALD11G48N-SL
Internal Part NumberEIS-ALD11G48N-SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALD15
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11A
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.34" H (33.0mm x 22.9mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max28W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALD11G48N-SL
Related LinksALD11G, ALD11G48N-SL Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALD11G48N-SL Details Description
Related parts for ALD11G48N-SL
TERMINAL BLOCK 5MM 10POS datasheet.pdf
SWITCH ROTATOR SGL DECK 9 POS datasheet.pdf
FUSE IN-LINE CABLE PRO 80A 32V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PIN 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCT D 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf