Artesyn Embedded Technologies ALD12A48-6L
ALD12A48-6L picture photo
Mfg. Part Number
ALD12A48-6L
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 60W
Datasheet Download
ALD12A48-6L.pdf
Availability of ALD12A48-6L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALD12A48-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of ALD12A48-6L
Internal Part NumberEIS-ALD12A48-6L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesALD25
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.35" H (33.0mm x 22.9mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALD12A48-6L
Related LinksALD12, ALD12A48-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ALD12A48-6L Details Description
Related parts for ALD12A48-6L
RES 2.2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.5A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
60/PCB/2ROW/2.8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf