Yageo PNP7WVJR-73-100R
PNP7WVJR-73-100R picture photo
Mfg. Part Number
PNP7WVJR-73-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP7WVJR-73-100R.pdf
Availability of PNP7WVJR-73-100R
QUANTITY
PNP7WVJR-73-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP7WVJR-73-100R
Internal Part NumberEIS-PNP7WVJR-73-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.984" L (7.50mm x 25.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP7WVJR-73-100R
Related LinksPNP7WVJR, PNP7WVJR-73-100R Datasheet, Yageo Distributor
PNP7WVJR-73-100R Details Description
Related parts for PNP7WVJR-73-100R
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD W/ADJ LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 61A 0.29 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
ANSCHLAG 1 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf