TDK Corporation TFSQ0402C0H1C1R7WT
TFSQ0402C0H1C1R7WT picture photo
Mfg. Part Number
TFSQ0402C0H1C1R7WT
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.7PF 16V 01005
Datasheet Download
TFSQ0402C0H1C1R7WT.pdf
Availability of TFSQ0402C0H1C1R7WT
QUANTITY
TFSQ0402C0H1C1R7WT Order Process
Ship out your order
Specifications of TFSQ0402C0H1C1R7WT
Internal Part NumberEIS-TFSQ0402C0H1C1R7WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZ-Match Thin Film Capacitor
Featured ProductTFSQ0402 Series Thin Film Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLTFSQ0402 Series 15/Aug/2013
PCN PackagingTFS Carrier Tape 23/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesTFSQ0402
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFSQ0402C0H1C1R7WT
Related LinksTFSQ0402C, TFSQ0402C0H1C1R7WT Datasheet, TDK Corporation Distributor
TFSQ0402C0H1C1R7WT Details Description
Related parts for TFSQ0402C0H1C1R7WT
BATTERY PACK NIMH 9.6V 750MAH datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
IGBT 600V 13A 60W TO220AB datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MED 2POS SW 1A PNL datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 19OUT 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 2.5OHM 45MH TH datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINCLP 75OHM 100C datasheet.pdf