Bourns Inc. PTV111-1420A-A203
PTV111-1420A-A203 picture photo
Mfg. Part Number
PTV111-1420A-A203
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV111-1420A-A203.pdf
Availability of PTV111-1420A-A203
QUANTITY
PTV111-1420A-A203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV111-1420A-A203
Internal Part NumberEIS-PTV111-1420A-A203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPTV
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV111-1420A-A203
Related LinksPTV111-1, PTV111-1420A-A203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV111-1420A-A203 Details Description
Related parts for PTV111-1420A-A203
FIXED IND 82UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 216.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 6POS datasheet.pdf