Panasonic Electric Works ALE12B24
ALE12B24 picture photo
Mfg. Part Number
ALE12B24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Datasheet Download
ALE12B24.pdf
Availability of ALE12B24
QUANTITY
ALE12B24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALE12B24
Internal Part NumberEIS-ALE12B24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C