Panasonic Electric Works ALE14B48
ALE14B48 picture photo
Mfg. Part Number
ALE14B48
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Datasheet Download
ALE14B48.pdf
Availability of ALE14B48
QUANTITY
ALE14B48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALE14B48
Internal Part NumberEIS-ALE14B48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance5.76 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALE14B48
Related LinksALE1, ALE14B48 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALE14B48 Details Description
Related parts for ALE14B48
CONN HEADER 30POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
IC TXRX 8PORT T1/E1/J1 144-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 28POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf