Panasonic Electric Works ALE72B18
ALE72B18 picture photo
Mfg. Part Number
ALE72B18
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Datasheet Download
ALE72B18.pdf
Availability of ALE72B18
QUANTITY
ALE72B18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALE72B18
Internal Part NumberEIS-ALE72B18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.1mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)13.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.9 VDC
Operate Time20ms
Release Time25ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power200 mW
Coil Resistance1.62 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALE72B18
Related LinksALE7, ALE72B18 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALE72B18 Details Description
Related parts for ALE72B18
RES SMD 56 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V SL RADIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 500 OHM 1206 datasheet.pdf