Samtec, Inc. MTLW-103-09-L-D-480
MTLW-103-09-L-D-480 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-103-09-L-D-480
Brief Description
CONN HEADER 6POS 1.00" DL GOLD
Datasheet Download
MTLW-103-09-L-D-480.pdf
Availability of MTLW-103-09-L-D-480
QUANTITY
MTLW-103-09-L-D-480 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-103-09-L-D-480
Internal Part NumberEIS-MTLW-103-09-L-D-480
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.480" (12.19mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-103-09-L-D-480
Related LinksMTLW-103-, MTLW-103-09-L-D-480 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-103-09-L-D-480 Details Description
Related parts for MTLW-103-09-L-D-480
IC TXRX RS232 1MBPS 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC IF-PLL DEMOD I2C-BUS 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 5% BP 1808 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf