Panasonic Electric Works ALFG1PF24
ALFG1PF24 picture photo
Mfg. Part Number
ALFG1PF24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V
Datasheet Download
ALFG1PF24.pdf
Availability of ALFG1PF24
QUANTITY
ALFG1PF24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALFG1PF24
Internal Part NumberEIS-ALFG1PF24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALFG
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current58.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1.4 W
Coil Resistance410 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALFG1PF24
Related LinksALFG, ALFG1PF24 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALFG1PF24 Details Description
Related parts for ALFG1PF24
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 360TEPBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-TDFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
900 L, 5MM PITCH, 3M RANGE datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 38POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf