API Delevan S0402-10NH3E
S0402-10NH3E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-10NH3E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM
Datasheet Download
S0402-10NH3E.pdf
Availability of S0402-10NH3E
QUANTITY
S0402-10NH3E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-10NH3E
Internal Part NumberEIS-S0402-10NH3E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance10nH
Tolerance±3%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-10NH3E
Related LinksS0402-, S0402-10NH3E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-10NH3E Details Description
Related parts for S0402-10NH3E
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO277A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf