Everlight Electronics Co Ltd ALS-PDIC17-55C/TR8
ALS-PDIC17-55C/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
ALS-PDIC17-55C/TR8
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Ambient Light, IR, UV Sensors
Brief Description
IC IR AMBIENT LIGHT SENSOR
Datasheet Download
ALS-PDIC17-55C/TR8.pdf
Availability of ALS-PDIC17-55C/TR8
QUANTITY
ALS-PDIC17-55C/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS-PDIC17-55C/TR8
Internal Part NumberEIS-ALS-PDIC17-55C/TR8
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Ambient Light, IR, UV Sensors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeAmbient
Wavelength590nm
Proximity DetectionNo
Output TypeCurrent
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device PackageSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS-PDIC17-55C/TR8
Related LinksALS-PDIC1, ALS-PDIC17-55C/TR8 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
ALS-PDIC17-55C/TR8 Details Description
Related parts for ALS-PDIC17-55C/TR8
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CBL CAT5E RJ45,RA-RJ45,RA 300MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 1000A AC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf