KEMET ALS30A103NT400
ALS30A103NT400 picture photo
Mfg. Part Number
ALS30A103NT400
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
ALS30A103NT400.pdf
Availability of ALS30A103NT400
QUANTITY
ALS30A103NT400 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS30A103NT400
Internal Part NumberEIS-ALS30A103NT400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
Standard Package6
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALS30
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.5A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.032" Dia x 8.661" H (77.00mm x 220.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS30A103NT400
Related LinksALS30A1, ALS30A103NT400 Datasheet, KEMET Distributor
ALS30A103NT400 Details Description
Related parts for ALS30A103NT400
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015V/H1501TR 6" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 48LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN HT 743MM QD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf