KEMET ALS30A332NP500
ALS30A332NP500 picture photo
Mfg. Part Number
ALS30A332NP500
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
ALS30A332NP500.pdf
Availability of ALS30A332NP500
QUANTITY
ALS30A332NP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS30A332NP500
Internal Part NumberEIS-ALS30A332NP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
Aluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
Standard Package12
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)54 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.3A
Impedance39 mOhm
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.032" Dia x 5.748" H (77.00mm x 146.00mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS30A332NP500
Related LinksALS30A3, ALS30A332NP500 Datasheet, KEMET Distributor
ALS30A332NP500 Details Description
Related parts for ALS30A332NP500
CONN DB26 FEMALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
INTERFACE CBL DSUB MALE W/SCREW datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf