KEMET ALS31A333KF063
ALS31A333KF063 picture photo
Mfg. Part Number
ALS31A333KF063
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
ALS31A333KF063.pdf
Availability of ALS31A333KF063
QUANTITY
ALS31A333KF063 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALS31A333KF063
Internal Part NumberEIS-ALS31A333KF063
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Featured ProductScrew Terminal Capacitors
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesALS31
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.4A
Impedance9 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALS31A333KF063
Related LinksALS31A3, ALS31A333KF063 Datasheet, KEMET Distributor
ALS31A333KF063 Details Description
Related parts for ALS31A333KF063
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20QFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3FU/90 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.2UH 5.8A 14.2 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H GOLD datasheet.pdf