Vishay/Dale ALSR012K500FE12
ALSR012K500FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR012K500FE12
Brief Description
RES 2.5K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR012K500FE12.pdf
Availability of ALSR012K500FE12
QUANTITY
ALSR012K500FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR012K500FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR012K500FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR012K500FE12
Related LinksALSR012, ALSR012K500FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR012K500FE12 Details Description
Related parts for ALSR012K500FE12
CONN HEADER RT/A 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
SCR SENS 400V 8A TO-202 datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 193 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 100' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf