Vishay/Dale ALSR012K500JE12
ALSR012K500JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR012K500JE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR012K500JE12.pdf
Availability of ALSR012K500JE12
QUANTITY
ALSR012K500JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR012K500JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR012K500JE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR012K500JE12
Related LinksALSR012, ALSR012K500JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR012K500JE12 Details Description
Related parts for ALSR012K500JE12
RES SMD 3.57M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 275W .8-5.5VOUT 50A datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
SCREWDRIVER POZIDRIV #1 7.36" datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CABLE 8COND 8AWG ORG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf