Vishay/Dale ALSR012R000FE12
ALSR012R000FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR012R000FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR012R000FE12.pdf
Availability of ALSR012R000FE12
QUANTITY
ALSR012R000FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR012R000FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR012R000FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR012R000FE12
Related LinksALSR012, ALSR012R000FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR012R000FE12 Details Description
Related parts for ALSR012R000FE12
BATTERY PACK 12.0V 2300MAH NICAD datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.68A 130 MOHM datasheet.pdf
IC OCT D LATCH TRI-ST 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.5MM datasheet.pdf
KRIMPING DIE HHL-F-130-E1 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf