Microsemi Commercial Components SMCJ12CAE3/TR13
SMCJ12CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ12CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMCJ
Datasheet Download
SMCJ12CAE3/TR13.pdf
Availability of SMCJ12CAE3/TR13
QUANTITY
SMCJ12CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ12CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCJ12CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)