Vishay/Dale ALSR017K500JE12
ALSR017K500JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR017K500JE12
Brief Description
RES 7.5K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR017K500JE12.pdf
Availability of ALSR017K500JE12
QUANTITY
ALSR017K500JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR017K500JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR017K500JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.406" L (2.79mm x 10.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR017K500JE12
Related LinksALSR017, ALSR017K500JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR017K500JE12 Details Description
Related parts for ALSR017K500JE12
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.72"LX3.42"W datasheet.pdf