Vishay/Dale ALSR0347R00FE12
ALSR0347R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR0347R00FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR0347R00FE12.pdf
Availability of ALSR0347R00FE12
QUANTITY
ALSR0347R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR0347R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR0347R00FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR0347R00FE12
Related LinksALSR034, ALSR0347R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR0347R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR0347R00FE12
CONN SOCKET MINIDIMM 244POS R/A datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
LIMIT SW CONTACT BLOCK COMPACT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
BLZP 5.08/10/270LR SN OR BX datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 7.5K OHM 50W datasheet.pdf