Vishay/Dale ALSR0350R00FE12
ALSR0350R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR0350R00FE12
Brief Description
RES 50 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR0350R00FE12.pdf
Availability of ALSR0350R00FE12
QUANTITY
ALSR0350R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR0350R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR0350R00FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR0350R00FE12
Related LinksALSR035, ALSR0350R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR0350R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR0350R00FE12
IC REG BUCK 15V 0.5A 14SOIC datasheet.pdf
FUSE NORM 125V 3A ALARM IND datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 1A 1.86 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
PELTIER MOD CP2,127,10,L1,W4.5 datasheet.pdf
INTERFACE CONVERTER DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 178K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf