Vishay/Dale ALSR038K500JE12
ALSR038K500JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR038K500JE12
Brief Description
RES 8.5K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR038K500JE12.pdf
Availability of ALSR038K500JE12
QUANTITY
ALSR038K500JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR038K500JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR038K500JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR038K500JE12
Related LinksALSR038, ALSR038K500JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR038K500JE12 Details Description
Related parts for ALSR038K500JE12
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf