Vishay/Dale ALSR051K200JE12
ALSR051K200JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR051K200JE12
Brief Description
RES 1.2K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR051K200JE12.pdf
Availability of ALSR051K200JE12
QUANTITY
ALSR051K200JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR051K200JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR051K200JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR051K200JE12
Related LinksALSR051, ALSR051K200JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR051K200JE12 Details Description
Related parts for ALSR051K200JE12
THERMOSTAT 75 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 2560-3200MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 PLAIN70500888 datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIE-ISO 50 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ALUMINUM REDUCING SPLICE FR datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf