Vishay/Dale ALSR052K200FE12
ALSR052K200FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR052K200FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR052K200FE12.pdf
Availability of ALSR052K200FE12
QUANTITY
ALSR052K200FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR052K200FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR052K200FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR052K200FE12
Related LinksALSR052, ALSR052K200FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR052K200FE12 Details Description
Related parts for ALSR052K200FE12
IC STEREO AUDIO CODEC LP 48-VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 26AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
FUSE 200A 690V AM SIZE 2 datasheet.pdf