Vishay/Dale ALSR052K700FE12
ALSR052K700FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR052K700FE12
Brief Description
RES 2.7K OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR052K700FE12.pdf
Availability of ALSR052K700FE12
QUANTITY
ALSR052K700FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR052K700FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR052K700FE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR052K700FE12
Related LinksALSR052, ALSR052K700FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR052K700FE12 Details Description
Related parts for ALSR052K700FE12
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf