Vishay/Dale ALSR05300R0FE12
ALSR05300R0FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR05300R0FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR05300R0FE12.pdf
Availability of ALSR05300R0FE12
QUANTITY
ALSR05300R0FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR05300R0FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR05300R0FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR05300R0FE12
Related LinksALSR053, ALSR05300R0FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR05300R0FE12 Details Description
Related parts for ALSR05300R0FE12
FIXED IND 47UH 350MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
SCR SENS 200V 10A TO-252 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
MICRO 100C SKT 72" YEL JACKS datasheet.pdf