Vishay/Dale ALSR05560R0JE12
ALSR05560R0JE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR05560R0JE12
Brief Description
RES 560 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
ALSR05560R0JE12.pdf
Availability of ALSR05560R0JE12
QUANTITY
ALSR05560R0JE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR05560R0JE12
Internal Part NumberEIS-ALSR05560R0JE12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR05560R0JE12
Related LinksALSR055, ALSR05560R0JE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR05560R0JE12 Details Description
Related parts for ALSR05560R0JE12
CABLE BNC/BNC 36" RG-59 datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 12A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP11T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf