Vishay/Dale ALSR10500R0FE12
ALSR10500R0FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR10500R0FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR10500R0FE12.pdf
Availability of ALSR10500R0FE12
QUANTITY
ALSR10500R0FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR10500R0FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR10500R0FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR10500R0FE12
Related LinksALSR105, ALSR10500R0FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR10500R0FE12 Details Description
Related parts for ALSR10500R0FE12
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS LO PRO 2.50MM datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 510NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf