| Internal Part Number | EIS-ALTAIR04-900TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | ALTAIR04-900 View All Specifications | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 900V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | 13V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 11.5 V ~ 23 V | |
| Duty Cycle | - | |
| Frequency - Switching | Up to 166kHz | |
| Power (Watts) | - | |
| Fault Protection | Current Limiting, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |