Panasonic Electric Works ALZ11F12W
ALZ11F12W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ11F12W
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Datasheet Download
ALZ11F12W.pdf
Availability of ALZ11F12W
QUANTITY
ALZ11F12W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ11F12W
Internal Part NumberEIS-ALZ11F12W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ11F12W
Related LinksALZ1, ALZ11F12W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ11F12W Details Description
Related parts for ALZ11F12W
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA SOD323 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS OR datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 12.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 34PS GOLD SMD datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/8W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
FAN 220VAC 80X38MM WR datasheet.pdf
LABTOOL CABLE 26-POS datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf