Orion Fans OD6038-12MBVXC10A
OD6038-12MBVXC10A picture photo
Mfg. Part Number
OD6038-12MBVXC10A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6038-12MBVXC10A.pdf
Availability of OD6038-12MBVXC10A
QUANTITY
OD6038-12MBVXC10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6038-12MBVXC10A
Internal Part NumberEIS-OD6038-12MBVXC10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Featured ProductHigh Performance DC Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 38mm W
Air Flow48.0 CFM (1.36m³/min)
Static Pressure0.970 in H2O (241.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise58 dB
Power (Watts)8.00W
RPM8000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.640A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6038-12MBVXC10A
Related LinksOD6038-1, OD6038-12MBVXC10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6038-12MBVXC10A Details Description
Related parts for OD6038-12MBVXC10A
RES 2.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 270MA 1.69 OHM datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 800V 300A datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf