Infineon Technologies SPB20N60S5
SPB20N60S5 picture photo
Mfg. Part Number
SPB20N60S5
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-263
Datasheet Download
SPB20N60S5.pdf
Availability of SPB20N60S5
QUANTITY
SPB20N60S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB20N60S5
Internal Part NumberEIS-SPB20N60S5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs103nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3000pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB20N60S5
Related LinksSPB20, SPB20N60S5 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB20N60S5 Details Description
Related parts for SPB20N60S5
CONVERTER DC/DC 2.5V 63W OUT T/H datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 3.08V 9MICROSMD datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 30 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 11.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL VERTICAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 8A 23 MOHM TH datasheet.pdf