Atmel AT49LV001-90TC
AT49LV001-90TC picture photo
Mfg. Part Number
AT49LV001-90TC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP
Datasheet Download
AT49LV001-90TC.pdf
Availability of AT49LV001-90TC
QUANTITY
AT49LV001-90TC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49LV001-90TC
Internal Part NumberEIS-AT49LV001-90TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size1M (128K x 8)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49LV001-90TC
Related LinksAT49LV0, AT49LV001-90TC Datasheet, Atmel Distributor
AT49LV001-90TC Details Description
Related parts for AT49LV001-90TC
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 480MA 1.27 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 80MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
CABLE CLAMP & SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 500V X7T 1210 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3406BES5 datasheet.pdf
FUSE 700A 1000V 2GKN/75 AR datasheet.pdf