Panasonic Electric Works ALZ11F18W
ALZ11F18W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ11F18W
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
Datasheet Download
ALZ11F18W.pdf
Availability of ALZ11F18W
QUANTITY
ALZ11F18W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ11F18W
Internal Part NumberEIS-ALZ11F18W
How to Read Date Codes
Standard Package100
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22.2mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)12.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance810 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ11F18W
Related LinksALZ1, ALZ11F18W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ11F18W Details Description
Related parts for ALZ11F18W
TERM SOLDER SLOT .340" .135"L datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT89 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SENS PROX 5.4MM-DIA .6MM-DIST datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf